ویزای غیر مهاجرتی :
 

ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا برای ایرانیان را می‌توان در سه دسته زیر دسته‌بندی کرد:

 

 ویزاهای توریستی : 

 

که در دو نوع B-1 و B-2 صادر می‌شوند.

ویزای توریستی متداول‌ ترین ویزای آمریکاست که برای مقاصد توریستی، دیدار خانواده، درمانی و تجاری صادرمی‌شود؛ شما با داشتن این ویزا شش ماه زمان خواهید داشت که از تمام ایالت‌های کشور آمریکا بازدید کنید.

ویزاهای تحصیلی آمریکا : 
 

در سه نوع M ، F و J صادر می‌شوند، به وسیله این نوع از ویزا می‌توانید درآمریکا به تحصیل بپردازید، این ویزا تحت شرایط خاصی قابلیت تبدیل به اقامت دائم آمریکا را خواهد داشت که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد. ویزای تحصیلی آمریکا در سه نوع F ،M و J صادر می‌شود که هر کدام به منظور تحصیلی خاصی صادر می‌شوند و قبل از هر گونه اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی، باید بدانید که کدام نوع برای هدف تحصیلی شما مناسب است. در جدول زیر به اختصار انواع ویزای آمریکا و کاربرد هر کدام از آن‌ها آورده شده است، در ادامه به ارائه توضیحاتی بیشتری در مورد هر یک خواهیم پرداخت.

ویزای تحصیلی مورد نیاز

منظور تحصیلی در ایالت متحده آمریکا

F

تحصیل در دانشگاه و کالج، دبیرستان، دبستان خصوصی، مدرسه علوم دینی، هنرستان خصوصی، سایر موسسات آکادمیک شامل برنامه‌های آموزش زبان

M

موسسات فنی و حرفه‌ای و سایر موسسات غیرآکادمیک به غیر از برنامه‌های آموزش زبان

J

استفاده از فرصت‌های مطالعاتی ، سفر کاری درسی در دوره تابستان ، گذراندن دور اینترنتی یا کارآموزی

   :ویزای کاری 
 

در حال حاضر دریافت این نوع ویزا، از خارج خاک آمریکا تقریبا غیرممکن شده است.

چگونه ویزای تحصیلی آمریکا بگیریم؟


برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ابتدا باید شرایط گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا را داشته باشید.
پس از داشتن شرایط اولیه اخذ این ویزا می‌توانید، می‌توانید وارد مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا شوید. اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در صورت داشتن شرایط لازم، منع قانونی خاصی ندارد. ویزای تحصیلی آمریکا تنها ویزایی بود که حتی در شدیدترین حالت اجرای قانون‌های سابق منع مهاجرتی ترامپ نیز برقرار بود و هیچگونه خللی در صدور این نوع ویزاها به وجود نیامد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا:


برای آنکه درخواست شما به منظور دریافت ویزای تحصیلی آمریکا مورد پذیرش واقع گردد، ابتدا باید شرایط لازم برای دریافت ویزا را داشته باشید. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر آمریکا:

اولین شرط گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا، دریافت پذیرش از یک مرکز آموزشی معتبر در آمریکاست.
در صورت اخذ پذیرش، فقط اجازه تحصیل در موسسه پذیرش شده را دارید و نمی‌توانید بدون هماهنگی‌های لازم موسسه آموزشی خود را عوض کنید.
ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک زبان :
همانطور که پیش‌تر گفتیم، برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا نیاز به داشتن مدرک بین‌المللی زبان همچون تافل یا آیلتس دارید، و شاید این موضوع برای همه افراد امکان‌پذیر نباشد. برای حل این موضوع راه‌حل دیگری وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید در دانشگاهی پذیرش زبان بگیرید و پس از اتمام فراگیری زبان، امکان این وجود دارد که در رشته مورد علاقه خود در آن دانشگاه به تحصیل ادامه دهید.

شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا:

در هر سنی که بتوانید از موسسات آموزشی آمریکا پذیرش تحصیلی دریافت کنید، واجد شرایط سنی دریافت ویزای تحصیلی آمریکا هستید.
در واقع ویزای تحصیلی آمریکا محدودیت سنی خاصی ندارد؛ اما از آنجا که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم 12 ساله باشید، داشتن حداقل 17 سال سن برای دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا ضروری است.

ویزای O-1A:

O-1A یک ویزای کاری موقت برای کسانی است که در عرصه های تجاری، علمی، آموزشی و دو و میدانی فعالیت می کنند و به صدر رشته های خود رسیده اند تحقق الزامات O-1A ممکن است به سادگی نشان دادن شواهدی از یک جایزه بزرگ و بین المللی یا به پیچیدگی ارائه طیف گسترده ای از شواهد در کل یک حرفه باشد. زمان انتظار استاندارد برای ویزای O-1A در طول سال متفاوت است. گاهی اوقات زمان انتظار تا دو هفته و برخی از اوقات  انتظار طولانی تر تا یک سال وجود دارد.ممکن است به متقاضی اجازه دهد برای چندین کارفرما کار کند. قابل تمدید به طور نامحدود. پردازش سریع .ویزای O-1A  به سطح بالایی از موفقیت نیاز دارد, حداقل به یک پیشنهاد شغلی نیاز دارد.

ویزای O-1B :

اگر در زمینه ای خلاقانه کار می کنید و به موفقیت و شناخت قابل توجهی دست یافته اید، ممکن است واجد شرایط ویزای O-1B باشید. اگر فکر می‌کنید که در رشته خود فردی موفق هستید، کار شما را بررسی می‌کنیم و شما را در مورد شرایط ویزا راهنمایی می‌کنیم و با هم می‌توانیم تصمیم بگیریم که آیا O-1B گزینه مناسبی برای شما است یا خیر.

واجد شرایط بودن برای O-1B مستلزم نشان دادن موفقیت در یک زمینه خلاق است. اگر واجد شرایط باشید، ویزای 3 ساله برای کار در ایالات متحده دریافت خواهید کرد. در حالی که معیارهای خاصی توسط قانون تعیین شده است، اگر شرایط زیر را داشته باشید احتمالاً واجد شرایط خواهید بود:

. با برندها یا سازمان های برجسته در یک ظرفیت ضروری کار کرده است.

. می توانید کارهای آینده در ایالات متحده را در زمینه خود نشان دهید، 

یک یا دو مورد از موارد زیر را داشته باشید:

 مطبوعات در مورد شما یا کار شما، جوایز یا حقوق بالا شما نوشته باشند.

اگر معتقدید که معیارهای اساسی را دارید، لطفاً برای یک مکالمه رسمی با ما تماس بگیرید. لطفا رزومه یا خلاصه دیگری از کار خود را در دست داشته باشید!

زمان انتظار استاندارد برای ویزای O-1B در طول سال متفاوت است، اما یک درخواست می تواند ظرف 15 روز تقویمی با گزینه Premium Processing تاییدیه دریافت کند ویزای O-1B ممکن است به متقاضی اجازه دهد برای چندین کارفرما کار کند قابل تمدید به طور نامحدود و بدون حداکثر مدت, پردازش سریع. از نکات مثبت این ویزا هست. ویزای O-1B به سطح بالایی از موفقیت نیاز دارد.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *