انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا

در صورت اخذ یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا، پس از ورود به این کشور، برای شما مجوز اقامت دائم در آمریکا یا همان گرین کارت صادر می‌شود و می‌توانید برای همیشه در آمریکا زندگی کنید.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا:

 

ویزای تحصیلی آمریکا در سه نوع کلی F ، M و J صادر می‌شود.
خود این ویزاها نیز هر کدام در دو نوع 1 و 2 صادر می‌شوند و نوع این ویزاها به شکل عدد در مقابل حرف آن نوشته می‌شود.عددی که مقابل حروف این نوع از ویزاها می‌آید، نشانگر نسبت فرد استفاده‌کننده از ویزاست.چنانچه ویزا برای خود استفاده کننده از خدمات تحصیلی صادر شده باشد، عدد 1 مقابل حرف ویزای تحصیلی قرارمی‌گیرد (به طور مثالF-1) و در صورت گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا برای همسر و فرزند متقاضی، عدد 2 مقابل حرف ویزای تحصیلی آن‌ها قرار می‌گیرد

 ویزای تحصیلیF-1 آمریکا:

 

رایج‌ترین و بهترین ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلی F-1 است.تقریبا تمام کسانی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند، پس از دریافت پذیرش از موسسات آموزشی آمریکا باید برای این نوع ویزای تحصیلی درخواست دهند. ویزای تحصیلی F-1 آمریکا برای اقامت‌های تحصیلی بیش از 6 ماه است.

دانشجویانی که ویزایF-1 دارند، می‌توانند در هفته 20 ساعت به یک کار نیمه وقت مشغول شوند و این کار بایستی حتما در محدوده دانشگاه باشد.

البته این برای سال اول تحصیل دانشجوست و پس از اتمام سال اول، دانشجو می‌تواند با اجازه دانشگاه به کاری خارج از دانشگاه مشغول شود.

ویزای تحصیلی F-2 آمریکا چیست؟

 

شخصی که واجد شرایط ویزای F-1 تحصیلی آمریکا است، می‌تواند همسر و فرزندان زیر 18 سالش را نیز به همراه خود به آمریکا آورد. در این صورت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال او، ویزای تحصیلی F-2  آمریکا صادر خواهد شد که مخصوص همراهان فرد تحصیل کننده در آمریکا می‌باشد.

از مزایای داشتن ویزای F-2  تحصیلی می‌توان به این مورد اشاره کرد که برخلاف ویزای توریستی آمریکا، فرد دارای ویزای تحصیلی F-2 نیز اجازه تحصیل در آمریکا را خواهد داشت. بنابراین اگر شخصی ویزای تحصیلی F-1 آمریکا را دریافت کند، علاوه بر اینکه خود می‌تواند در آمریکا به تحصیل بپردازد، بلکه خانواده او نیز با اخذ ویزای تحصیلی F-2 آمریکا قادر به تحصیل در آمریکا خواهند بود.

 تفاوت ویزای F-2 با F-1 در این است:

ویزای F-2 تحصیلی آمریکا، کاملا وابسته به شخص دارنده ویزای F-1  است و در صورتی که ویزای F-1  باطل شود، ویزاهای F-2 زیرمجموعه آن نیز اعتبار خود را از دست خواهند داد. توجه کنید که دارندگان ویزای F-2 آمریکا فقط اجازه تحصیل در آمریکا را دارند و با این ویزا نمی‌توانند در آمریکا مشغول به کار شوند

ویزای تحصیلی M-1 آمریکا

ویزای تحصیلی M-1 مانند F-1 می‌باشد. تفاوت ویزای تحصیلی M-1 با ویزای F-1 در این است که ویزای M-1 تنها برای برخی از رشته های فنی و حرفه‌ای می‌باشد و مانند ویزای F-1 برای تحصیل در موسسات آموزشی عادی و رایج آمریکا نیست. در سایر موارد مانند دریافت اقامت همسر و فرزند زیر 18 سال دقیقا مثل ویزای F-1 می باشد. دانشجویان متاهل می توانند با تقاضای ویزا M-2 به همراه خانواده خود به آمریکا مهاجرت کنند.

ویزای تحصیلی J-1 آمریکا

ویزای تحصیلیJ-1 مخصوص فرصت‌های مطالعاتی است.اشخاصی متقاضی این ویزا هستند که می‌خواهند تحقیق یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا را تجربه کنند.مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلیJ-1 بر اساس طول دوره متغیر است.دارنده ویزای تحصیلیJ-1 بایستی پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک کند و مجددا برای ورود به آمریکا اقدام کند. دارنده ویزای تحصیلی J1 ،می تواند برای اقامت همسر و فرزندان زیر 18سال خود درخواست ویزا J-2 کند.

ویزای خانوادگی

ویزای خانوادگی برای اشخاصی صادر می‌شود که اقوامی در آمریکا دارند و اقوام آن‌ها شهروند آمریکا هستند یا گرین کارت آمریکا را در اختیار دارند؛ این افراد در صورت داشتن شرایط جدول زیر، واجد صلاحیت دریافت ویزای خانوادگی هستند. 

نام ویزا

نسبت شخص درخواست کننده ویزا
با فرد مقیم در آمریکا

وضعیت اقامتی شخص مقیم آمریکا

شرایط فرد درخواست کننده

IR2

فرزند

شهروند

مجرد و زیر 21 سال

F1

فرزند

شهروند

مجرد و بالای 21 سال

F3

فرزند

شهروند

متاهل و سن اهمیتی ندارد

F2B

فرزند

دارنده گرین کارت آمریکا

مجرد و زیر 21 سال

F4

برادر یا خواهر

شهروند

IR5

پدر یا مادر

شهروند

 

ویزای ازدواج آمریکا CR-1 / F-2Ak-1

 

ویزای ازدواج نیز یکی از شیوه‌های دیگر برای دریافت اقامت دائم آمریکاست. ازدواج با یک شهروند آمریکادر صورت ازدواج با فردی که شهروند آمریکا باشد، به شما ویزای CR-1 تعلق می‌گیرد و به محض ورود به آمریکا،می‌توانید گرین کارت خود را دریافت نمایید.

ازدواج با دارنده گرین کارت آمریکا

 

در صورت ازدواج با فردی که دارنده گرین کارت آمریکا باشد، به شما ویزای F-2A تخصیص می‌یابد و باز هم پس از ورود به آمریکا می‌توانید گرین کارت دریافت نمایید.این نوع ویزا برای اشخاصی مناسب است که هنوز با یک شهروند آمریکا ازدواج نکرده‌اند، اما با فردی قرار گذاشته‌اند که پس از ورود به آمریکا با او ازدواج نمایند.برای این افراد ویزای نامزدی یا K-1  صادر می‌شود و پس از ازدواج، می‌توانند گرین کارت آمریکا دریافت کنند.مدت اعتبار ویزای نامزدی 90 روز است و در صورت عدم ازدواج در این مدت، به هیچ وجه قابل تمدید نیست.

ویزاهای EB آمریکا (کار و سرمایه گذاری در آمریکا)

 

گروه ویزاهای مبتنی بر اشتغال یا EB (Employment Based Visas) ویزاهایی هستند که به منظور ورود افراد موثر در زمینه‌های کاری صادر می‌شوند.

ویزای نخبگان یا E-1 آمریکا

 

دارای مقام‌های بسیار بالای جهانی در زمینه هنر و ورزش هستند. (مثلا دارنده مدال المپیک هستند یا جایزه اسکار دریافت کرده‌اند.) 

ویزای E-2 و E-3 آمریکا

 پذیرش و صدور این نوع ویزاها سخت‌تر صورت می‌پذیرد. برای دریافت ویزاهای E-2 و E-3 باید ابتدا از یک کارفرمای آمریکای پیشنهاد کار یا جاب آفر داشته باشید.در صورتی با درخواست ویزای شما موافقت می‌شود که کارفرمای شما مدت زیادی برای موقعیت شغلی مورد نظر خود درخواست نیروی کار داشته باشد و هیچ فرد آمریکایی واجد شرایط برای انجام آن کار وجود نداشته باشد.

دسته بندی ویزاهای E-4 آمریکا

 

برای گروه خاصی از مهاجران می‌باشد که شامل ایرانیان نمی‌شود.

دسته بندی ویزاهای سرمایه گذاری آمریکا یا گروه E-5

 

شما به وسیله سرمایه گذاری و ایجاد کارآفرینی در آمریکا می‌توانید یکی از ویزاهای دسته E-5 را دریافت نمایید. مقدار سرمایه‌گذاری برای دریافت این نوع ویزاها، پس از ریاست جمهوری ترامپ افزایش یافته است.در حال حاضر برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری T-5 آمریکا، باید حداقل 900 هزار دلار در ایالات و مناطق دارای نرخ بیکاری بالا سرمایه گذاری کنید و برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری C-5 آمریکا، باید حداقل یک میلیون هشتصد هزار دلار در ایالات و مناطق دارای نرخ بیکاری پایین، سرمایه گذاری نمایید

3 thoughts on “ویزای مهاجرتی”

  1. Naab Immigration Services provided exceptional support and guidance throughout my USA visa application process. Their professionalism and expertise made the entire experience smooth and stress-free. I highly recommend their services to anyone seeking reliable immigration assistance.

  2. I had a fantastic experience with Naab Immigration Services. Their knowledgeable team was incredibly helpful and made the visa application process straightforward and efficient. I highly recommend them for their excellent service and support.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *